Folklórna skupina
Folklórny súbor Radzim vznikol začiatkom februára 1967. Jeho prvé verejné vystúpenie sa datuje k 8.marcu 1967 z príležitosti osláv MDŽ . Jeho vedúcou bola Eva Benediktyová ,umeleckým vedúcim prof. Ján Vido a doprevádzala ich ľudová hudba Juraja Lenkeyho. Oslavami MDŽ začal svoju činnosť a tak sa zapísal do povedomia občanov nielen vo Vyšnej Slanej ale na celom hornom Gemeri. Prvé verejné vystúpenia sa konali v Gočove, Ochtinej, Brdárke a Markuške .Najväčšiu popularitu si získali najstaršie členky súboru 61-ročné -Júlia Rogosová od Lindaka a Zuzana Rogosová z Počty ako i najmladšia členka súboru len 13 ročná Olina Lukáčová. Československý zväz žien vo Vyšnej Slanej pri vytváraní súboru predovšetkým myslel na obnovovanie starých zvykov, tancov a spevov za doprovodu ľudovej hudby Juraja Lenkeyho. Hneď po týchto úspechoch sa začal pripravovať na ďalšie vystúpenia na ktoré bol súbor pozvaný a to v dňoch 10. a 11.júna 1967 na krajské slávnostipiesni a tancov v Levoči na ktoré ich pozval Dr. Olejník. Ďalšia pozvánka bola na krajské slávnostiv Starom Smokovci,ktoré sa niesli pod názvom "Ľud hôr spieva"kde sa mali predstavovať i kroje nášho regiónu a obce Vyšná Slaná a konali sa 10.septembra 1967. Členmi súboru boli, Júlia Rogosová - Petrenková, Zuzana Rogosová od Žoričky, Viera Kasperová, Mária Vysoká rod. Rogosová, Olina Lukáčová, Zuzana Antalová rod. Lukáčová z Kúta, Zuzana Klimová rod. Lukáčová od Kováča, Zuzana Rogosová z Počty, Mária Liptiová, Mária Tešlárová z Vlachova, Mária Szentpéteryová od Kušniera, Mária Lenkeyová Benička, Zuzana Molčanová rod. Revúcka, Zuzana Lukáčová, Žofia Ďurišková rod. Gállová, Zuzana Fifikova z Vlachova, Zuzana Kováčová rod. Gallová, Zuzana Vysoká Vaščanka, Mária Vidová, Mária Lukáčová Benička, Ondrej Petraško, Ján Rogos, Milan Vido, Ondrej Pollák, Ján Vysoký, Ondrej Vido, Juraj Lukáč, Ondrej Klima, Ján Lukáč, prof. Ján Vido,.
V 50 a 60.rokoch v obci pôsobila ľudová hudba Juraja Lenkeya, vďaka ktorej sa tu zachovali pekné piesne a tance.Hudbu založili bratia Juraj Lenkey (1928) (primáš, husle) a Ondrej Lenkey (1911) (basa) k nim sa pridali ich dvaja synovci Ján Gálik (1934) (husle) a Ondrej Gálik (1937)(Akordeon,husle kontra) Ďalšími členmi boli Juraj Lukáč z Hamriska (cimbal, akordeon, basa) a Ondrej Ďurman (bubon) .V roku 1960 k nim prišiel z Dobšinej Martin Kotlár (cimbal) a Ondreja Ďurmana nahradil Ján Rogos z Počty (bubon).Koncom 60-tich rokov sa Juraj Lenkey a jeho synovci Ján Gálik a Ondrej Gálik presťahovali do Dobšinej kde táto ľudová hudba naďalej pôsobila a dlhé roky reprezentovala Gemer na rôznych kultúrnych podujatiach .
Pre uchovanie ľudových piesni pre ďalšie generácie sa na podnet Dr. Olejníka z Podtatranského múzea podujala pani Eva Benediktyová zozbierať ľudové zvyky a zabudnuté piesne.Jej písomný materiál je významnou studnicou pre vyšnoslanský folklór. V roku 1973nahral súbor pod vedením Michala Lukáča v kultúrnom dome nahrávky piesni pre československý rozhlas v zložení : Ondrej Vido (1929),prof. Ján Vido (1932), Ján Lukáč (od Panov) (1934), Ondrej Vido (od Petrenku)(1935), Ján Mihók (1937), Milan Vido (1940) Ján Benedikty (1944),Ondrej Benedikty (1945)
V rokoch 1972 až 1979 viedol súbor Michal Lukáč (1921),ktorý bol zanieteným organizátorom kultúrneho života a folklóru v obci. Pod jeho vedením sa súbor zúčastnil mnohých významných podujatí ako napr. folklórnych slávností vo Východnej, Detve, dožinkových slávností v Nitre(1975) a mnohých ďalších kultúrnych akcii konaných na Gemeri. Súbor doprevádzala ľudová hudba Juraja Lenkeya. Členmi súboru boli : Slavomír Lukáč, Stanislav Lukáč, Miroslav Sentpetéry , Milan Ďurman, Ján Kováč, Ondrej Rogos, Ondrej Vido, Štefan Hadar, Dušan Mihálik, Miloš Kováč, Ondrej Hric, Ivan Pollák, Ján Molčan, Mária Bizíková, Mária Bizíková ( zo mlyna), Alena Lukáčová, Olina Garanová, Ľuba Hlaváčová, Vlasta Luikáčová, Božena Gálliková, Alena Ďurmanová, Olina Vysoká, Alena Senpéteryová, Táňa Polláková a Viera Zabrelová.
Koncom roku1992 mal banskobystrický rozhlas záujem o nahrávku vyšnoslanských piesní. Nasledovala výzva v obecnom rozhlase a 12.októbra 1992 12 žien začalo denne poctivo nacvičovať pod vedením pani Mgr. Zuzany Tomášikovej. Dátum 5.12.1992 bol prvým veľkým dňom speváckej skupiny. Okrem Marienky Krausovej sa všetky ženy po prvý raz v živote ocitli v nahrávacom štúdiu. Po dva a pol hodinách sa podarilo nahrať 15 pesničiek. Napríklad: Poniže tej Slanej, Upečte mi mamko moja, Pod Radzimom stojí hruška, Z tamtej strany hája, A v tej Slanej pri kostele. Na nahrávaní sa podieľali Mária Emericiová st., Mária Vidová, Žofia Ďurišková, Mária Krausová, Mária Molčanová, Božena Rogosová, Júlia Kasperová, Viera Gazdíková, Zuzana Farkašová, Janka Ďurišková, Zuzana Tomášiková, Gabriela Rusnáková a Mirka Zábrelová. Členky folklórnej skupiny sa začali pravidelne zúčastňovať rôznych kultúrnych podujatí. Spočiatku to boli podujatia v našej obci, ako napríklad sľub vernosti, výročie posviacky chrámu, medzinárodný deň žien.
Bohužiaľ pani Mgr. Zuzana Tomašiková zomrela v r.2009.
Dnes funguje folklórny súbor Radzim pod vedením Mgr. Janky Ďuriškovej. K dnešnému dňu má folklórna skupina okolo 25 členov. . Hudobne nás doprevádza Ing. Marián Gallo (akordeón).
Dňa 24.10.2017 bolo ustanovené Občianske združenie Folklórna skupina Radzim Vyšná Slaná .
Predseda: Mgr. Janka Ďurišková
tajomník: Ing. Ján Hric
pokladník: Oľga Kasperová
predseda revíznej komisie: Ing. Dušan Gallo
členovia revíznej komisie: Mgr. Lenka Rochfalušiová
Ján Benedikty
Piesne:
Tie sa ozývali za každej príležitosti :
a) pri uspavaní dieťaťa- uspávanky
b) trávnice- piesne, ktorésa spievali na poliach pri hrabaní sena, priko sen í , piesne v horách,pastierske piesne ,zbojnícke piesne
c) svadobné - počnúc zásnubami, pýtačkami, svadbou
d) veľkonočné - prikúpaní dievčat,jarné chorovody
e) pristavaní májov a jánske piesne
f) ondrejovské,regrútske
g) piesne na priadkach
h) vianočné a novoročné piesne
ch) fašiangové piesne
Tance:
- medveď, palicový tanec, zvoncový tanec - rytmovačka, odzemok, čardáš, do kolesa, káčor, popodruku, sviečkový, nevestický tanec, atď.
PODUJATIA:
Okresné folklórne slávnosti Rejdová
Od roku 1993 sa naša folklórna skupina každoročne zúčastňuje okresných folklórnych slávností v Rejdovej. Prezentovali sme sa tu s rôznymi scénickými vystúpeniami, ako napríklad scénka Tremo len, dožinkové pásmo piesni, Nevesty na tanci, Močila konope,močila a mnohými ďalšími.
Naša folklórna skupina sa pravidelne zúčastňuje na mnohých ďalších podujatiach, ako napríklad: Rok na Gemeri, Slávnosti zborového spevu, Folklórne slávnosti Brdárka, Cesty za folklórom.
Prílohy
Grantový účet
Prima banka
Dátum poslednej aktualizácie: 22. 11. 2021 13:07